Atrakcje regionu

Kłodzko to miasto trzech kultur - czeskiej, niemieckiej i polskiej - z ponad 1000-letnią historią. To miasto jest najstarszą osadą Ziemi Kłodzkiej. Zwiedzanie: Twierdzy Kłodzkiej z labiryntami, Trasy Podziemnej Tysiąclecia (w czasie II wojny Światowej obóz jeniecki) - całkowity czas zwiedzania części górnej wraz z labiryntami to ok 2,5 godz. cyklicznie co 30 min. Polecamy również zwiedzanie Muzeum Ziemi Kłodzkiej.

Wambierzyce to ważne sanktuarium maryjne na Dolnym Śląsku zwane także jako Dolnośląska Jerozolima. Zwiedzanie: Bazyliki pod wezwaniem Nawiedzenia NMP z początku XVIII wieku (Figurka NMP z Dzieciątkiem z drewna lipowego z XIII/XIV wieku), zespołu kalwaryjnego i bram miejskich, Szopki ruchomej-jednej z najstarszych w Polsce, Skansenu-mini ZOO.

Polanica Zdrój to miasto typowo uzdrowiskowe. Zwiedzanie: Parku Zdrojowego i Pijalni Wód Mineralnych, Huty Szkła Artystycznego (możliwość zakupu pamiątek i wyrobów huty) oraz zjazdy na saneczkach na Letnim Torze Saneczkowym Góralka.

Wycieczka do Gór Stołowych, które składają się z płyt ułożonych poziomo. Stąd właśnie pochodzi ich charakterystyczna nazwa, są one bowiem płaskie jak stół. Zwiedzanie: niepowtarzalnego labiryntu skalnego „Błędne Skały” obejmującego grzbiet Skalniaka (915 m n.p.m.) lub pięknego Rezerwatu Szczeliniec Wielki z tarasami widokowymi na całą panoramą Sudetów (Szczeliniec Wielki to najwyższe wzniesienie Gór Stołowych (919 m n.p.m.).

  Orientacyjny czas zwiedzania trzema szlakami:
 • Karłów - Błędne Skały 1,5 godz.
 • Kudowa - Błędne Skały I szlak 2 godz. 20 min.
 • Kudowa - Błędne Skały II szlak 2 godz. 40 min.

Duszniki Zdrój to uzdrowiskowe miasteczko, położone wśród malowniczej scenerii gór, którego początek istnienia sięga jeszcze czasów średniowiecza. Zwiedzanie: Muzeum Papiernictwa z XVII wieku, Dworku im. Fryderyka Chopina oraz Parku Zdrojowego i Pijalni Wód Mineralnych.

Kudowa Zdrój to malownicze krajobrazy, liczne źródła wód mineralnych, bogactwo kształtów gór, dolin i form skalnych. Zwiedzanie: Ogrodu Japońskiego, Parku Zdrojowego i Pijalni Wód Mineralnych (największa na Dolnym Śląsku), Muzeum Zabawek Bajka, Muzeum Żaby, Kaplicy Czaszek, Szlaku Ginących Zawodów, Ruchomą Szopkę oraz Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego (skansen).

Złoty Stok to małe miasteczko położone u podnóży Gór Złotych, które jest ośrodkiem turystycznym znanym przede wszystkim z Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota (zwane pot. "Kopalnią Złotą"). Zwiedzanie: Kopalni Złota zwiedzanie z przewodnikiem Sztolni Gertruda z tajemniczym Chodnikiem Śmierci, Sztolni Czarnej z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem, Muzeum Minerałów oraz Mennicy,pobyt w Leśnym Parku Linowym Skalisko, w którym uczestnicy samodzielnie pokonują trasę.

Stopień trudności jest zróżnicowany od bardzo łatwego i stopniowo wzrasta. Instalacje zbyt trudne można pominą. W parku wydzielona została specjalna trasa dla dzieci.

Dla klientów indywidualnych park otwarty jest w okresie od kwietnia do listopada, natomiast dla grup zorganizowanych przez cały rok.

Dla grup 15-to osobowych możliwość otwarcia parku każdego dnia po uprzedniej rezerwacji.

Zwiedzanie Jaskini Niedźwiedzia, która jest najdłuższą i najpiękniejszą jaskinią w Polsce. Łączna długość jej korytarzy i komnat wynosi ok. 3 km. Pełna skamieniałości zwierząt, które zamieszkiwały jaskinię ok. 2 milionów lat temu, bogatych form naciekowych i podziemnych strumieni zachwyca turystów różnorodnością i tajemnicą. Po zwiedzaniu jaskini przejście do Starej Kopalni Uranu, w której zobaczyć można wiele atrakcyjnie oświetlonych wystąpień miejscowych minerałów (fluoryt, ametyst, kwarc i innych).

Trasa turystyczna rozpoczyna się wejściem śluzą w Sali Niedźwiedzia(chroniącą mikroklimat jaskini przed szkodliwymi wpływami czynników zewnętrznych), poprzez Wielką Szczelinę do Starych Partii Wrocławskich, Szczelinę nad Progiem Ryżowym,Salkę Nietoperzy, Salkę Lwa Jaskiniowego do Sali Niedźwiedzia Jaskiniowego, Korytarza Człowieka Pierwotnego i Stalaktytowego, kolejno przejście przez Zaułek Kaskad i Komin Maurycego udając się do Sali Pałacowej,kierując się w stronę wyjścia poprzez śluzę termiczną.

Łączna długość korytarzy i jaskiń to 2,5 km a czas zwiedzania to ok. 45 min. Jaskinia jest otwarta dla zwiedzających codziennie oprócz poniedziałków, w godzinach: od 09:00 do 16:40.

Nowa Ruda to miasto położone u podnóża Gór Sowich, kiedyś związane z przemysłem górniczym i włókienniczym. Zwiedzanie: Kopalni Węgla Nowa Ruda - kopalnia ta należy do jednych z najstarszych w Polsce. Wędrówka po kopalni w Nowej Rudzie rozpoczyna się od budynku muzeum, gdzie możemy zobaczyć eksponaty górnictwa podziemnego. Później przechodzimy do naziemnego kompleksu gdzie obejrzymy unikalne piece i wieże szybowe.

Najciekawszym punktem wycieczki jest jednak podziemna trasa i przejazd jedyną w Polsce kolejką górniczą.

Czas zwiedzania: 1,5 godz.

Walim zaprasza do zwiedzania jednego z najciekawszych i najbardziej tajemniczego obiektu militarnego na terenie Gór Sowich - kompleksu Rzeczka. Podziemna trasa turystyczna w kompleksie "Rzeczka" jest pozostałością po jednym z przedsięwzięć górniczych i budowlanych, prowadzonych w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę.

Kompleks Osówka znajduje się w Głuszycy, jest to ostatnia, główna, największa, najbardziej rozbudowana kwatera Hitlera, budowana na Dolnym Śląsku. Pod Osówką udostępniono do zwiedzania ok. 1800 m. wąskich korytarzy, poprzecinanych halami i bocznymi przejściami, tworzącymi podziemny labirynt (w układzie szachownicy).

  Polecamy zwiedzanie czterema trasami:
 • Trasa ekstremalna z czasem zwiedzania ok. 1,5 godz.
 • Trasa historyczna, czas zwiedzania ok. 1 godz.
 • Trasa ekspedycja Reise, czas zwiedzania ok. 3 godz.
 • Trasa edukacyjna,, w której czas zwiedzania wynosi ok. 2 godz.

Zamek Książ znajduje się w miejscowości Wałbrzych. Książański kompleks zamkowo - pałacowy wraz z otaczającym go parkiem jest trzecim pod względem kubatury, po Malborku i Wawelu, zamkiem w Polsce. Usytuowany na wysokim skalistym urwisku, z trzech stron otoczony jarem, góruje majestatycznie nad całą okolicą, a na odwiedzających go po raz pierwszy prawie zawsze robi oszałamiające wrażenie.

Wielką atrakcją pozostaje zwiedzanie wieży głównej, skąd rozciąga się panorama okolicy z podwrocławską Ślężą oraz Górami Sowimi. Po zwiedzaniu zamku przejazd do Palmiarni. Ten niecodzienny obiekt pochodzący z drugiej dekady XX wieku przyciąga turystów bogatym zbiorem unikatowej roślinności i flory tropikalnej.

  Łączny czas zwiedzania trzema trasami to:
 • TRASA "KSIĄŻ BAROKOWY" ok. 30min.
 • TRASA "OD PIASTÓW DO TAJEMNIC II WOJNY ŚWIATOWEJ" ok. 90 min.
 • TRASA "SZLAKIEM DAISY" ok. 140 min.

Międzygórze to miejscowość, która jest malowniczo położona w Masywie Śnieżnika, ma niepowtarzalny urok i wygląd, gdyż budynki i samo miasteczko przypominają krajobraz tyrolski, norweski. Zwiedzanie: Ogrodu Bajek rodzaj - niezwykłej, wieloletniej kolekcji drewnianych rzeźb przedstawiających bajkowe postacie i miejsca oraz Wodospadu Wilczki.

Srebrna Góra jest wsią o typowo miejskim typie zabudowy, wynikającym z jej przeszłości. Jedną z głównych atrakcji tych rejonów jest potężna Twierdza Srebrnogórska, strzegąca przejścia do Kotliny Kłodzkiej przez przełęcz. Twierdza ta jest jedyną twierdzą górską na terenie Polski. Jest to także największa budowla forteczna w Europie z najwyższym bastionem basztowym - Donżonem.

Przepiękne, unikalne Skalne Miasto znajdujące się w Czechach. Formy skalne zbudowane z piaskowca płytowego malowniczo i wspaniale wyrzeźbione przez naturę. Znajdziemy tutaj skalny wodospad, piękne szmaragdowe jezioro starej piaskarni otoczone różnobarwną roślinnością oraz górne jeziorko gdzie ciekawą atrakcją jest przepływ wieloosobowymi tratwami.

ZOO Safari - Dvur Kralove to unikalny, jeden z największych w Czechach ogrodów zoologicznych. Zwierzynę możemy tu zwiedzać poruszając się po ogrodzie safaribusem (siadając w środku lub na dachu safaribusa) bądź kolejką.

Broumov to kilkutysięczne czeskie miasteczko znajduję się w nim jeden ze starszych browarów w tej części Europy.

Obecnie wyrabiane piwo Opat nawiązuje swoją nazwą do dawnych założycieli browaru - zakonu benedyktynów. Browar Broumov zaprasza do zwiedzania w otoczeniu pachnącego słodu, wyprodukowanego przez własną słodownię i najlepszego czeskiego chmielu żateckiego,, odkryjecie tajemnice produkcji jednego z najstarszych piw klasztornych. Broumov warto zwiedzić nie tylko w związku z piwem. W samym miasteczku zachował się do dziś zabytkowy i interesujący klasztor Benedyktynów, obiekt znajduję się w samym sercu Broumovskiej starówki oraz renesansowy Stary Ratusz.

Praga to jedno z najbardziej niezwykłych miast naszej części Europy, czarodziejski świat gotyku i baroku, w którym zaklęta została przeszłość. Zwiedzanie: Hradczany - dziedzińce zamkowe, odprawa warty, Katedra św. Wita, Rajskie Ogrody, Most Karola, Stare Miasto, ratusz z Orlojem, Vaclavskie Namesti .

jest jedynym w Polsce budynkiem pokrytym w całości sgraffitem. Położony w południowej części Gór Wałbrzyskich (na szczycie Choina). Malowniczą lokalizację potęguje zaporowe Jezioro Lubachowskie położone u podnóża góry.

Spływ pontonowy Przełomem Bardzkim to wyprawa pięcioma meandrami Nysy Kłodzkiej.Popłynięcie pradawną doliną, pomiędzy kolorowymi łąkami i wysokimi skałami otulonymi rozśpiewanym lasem, który od stuleci porasta zbocza Gór Bardzkich. Oprócz zachwycających widoków, będziecie mogli zrobić zdjęcia fascynującym mieszkańcom tej pięknej okolicy - czaplom, perkozom, sarnom i dzikom!

A komu dopisze szczęście, może zobaczy muflona!

Oferta obejmuje organizację spływów nawet dla 500 osób!

Możliwość dostosowania scenariusza imprezy do indywidualnych zapotrzebowań klientów.

Spływy organizowane także dla grup szkolnych jako propozycja bezpiecznej i ciekawej formy spędzenia wolnego czasu.

Trasa spływu ma niecałe 15 km a czas trwania wynosi od 2,5 do 3,5 godzin.

Ścianka wspinaczkowa Szyb Nowy I to najwyższa ścianka wspinaczkowa w Polsce (58,8m). Jest ona symbolem miasta i regionu. Niegdyś obsługiwała dawny szyb Kopalni KWK Nowa Ruda, dziś odremontowana i zagospodarowana jako atrakcja turystyczno - sportowa przyciąga zarówno amatorów, jak i pasjonatów wspinaczki na sztucznych ściankach.

Ścianka znajduje się w dzielnicy Nowej Rudy - Słupcu, przy trasie Kłodzko - Wałbrzych.

Dla zainteresowanych udostępnione zostały dwie ścianki (zewnętrzna i wewnętrzna) wraz z zagospodarowaniem terenu(ciągi piesze, miejsca postojowe). Całość przystosowana jest dla osób niepełnosprawnych.

Ściana wspinaczkowa podzielona jest na dwie części:

WEWNĘTRZNĄ, wykonaną na bazie paneli wspinaczkowych z laminatu poliestrowego, usytuowaną wewnątrz wieży żelbetowej.

Podstawowe wymiary ściany: 11 dróg wspinaczkowych: długość od 6 do 21m, wysięg przewieszenia: do 8,4m (4 drogi wspinaczkowe )

ZEWNĘTRZNĄ, wykonaną bezpośrednio na elewacji betonowej budynku - zewnętrzna elewacja wieży szybowej

Podstawowe wymiary ściany: 4 drogi wspinaczkowe na zewnątrz: długość od 22 do 58,8 m.

Historia Szybu Nowy I - Wieża była połączona krytymi pomostami z budynkiem lampowni i łaźni górniczej, umożliwiającymi dojście załogi , oraz pomostami z budynkiem Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla dla transportu urobku węglowego.

Wewnątrz wieży znajdowały się dwie elektryczne maszyny wyciągowe obsługujące przedział klatkowy i przedział skipowy wraz z urządzeniami mechanicznymi i elektrycznymi niezbędnymi do ich funkcjonowania.

Wieża oddana do użytkowania w roku 1967 - służyła do końca istnienia pola Słupiec kopalni Nowa Ruda , tj. do roku 2000.

  Wieża żelbetowa dwuprzedziałowa:
 • z przedziałem klatkowym służącym do transportu ludzi, kamienia oraz materiałów,
 • z przedziałem skipowym o nośności 20 ton do transportu urobku z dołu kopalni.

Według indywidualnych ustaleń i kalkulacji istnieje możliwość organizacji wycieczek łączonych z przewodnikiem wg następujących propozycji :

Wycieczka po Ziemi Kłodzkiej ( wariant I) Nowa Ruda - Wambierzyce ( ruchoma szopka, bazylika, skansen), Szczeliniec Wielki lub Błędne Skały, Kudowa - Czermna (kaplica czaszek, skansen wsi sudeckiej "szlak ginących zawodów"

Wycieczka w Karkonosze Nowa Ruda - Kowary ( muzeum miniatur), Karpacz (wyjazd na Równię pod Śnieżką, wyjście na Śnieżkę, przejście przez Strzechę Akademicką i Samotnię do Karpacza Górnego, świątynia Wang)

Wycieczka do Czech Nowa Ruda - Broumov (muzeum klasztorne, kościół, rynek), skalne miasto w Adrsspachu (przejście)

Wycieczka do Pragi Stare Miasto ( rynek, zegar Orloj, kościół św. Mikołaja, dzielnica żydowska Josefov), most Karola, Mała Strana, Hradczany

Wycieczka "Szlakiem Riese" Nowa Ruda, Muzeum Góenictwa, masyw Osówki (zwiedzanie podziemi, spacer po obiektach na zewnątrz)

Wycieczka "Szlakiem Zamków" Nowa Ruda, zamek Grodno w Zagórzu Śląskim, zamek Książ, palmiarnia w Lubiechowie

Wycieczka po Ziemi Kłodzkiej ( wariant II) Nowa Ruda, Kletno (Jaskinia Niedżwiedzia), Bystrzyca Kłodzka(Muzeum Filumenistyczne), Międzygórze ( wodospad Wilczki, ogród bajek)

Wycieczka po zamkach czeskich Nachod (zamek, starówka), Dobrosov (twierdza górksa), Nove Mesto n. Metui (zamek, starówka)

Ponadto polecamy:

Wycieczka piesza na Górę Św. Anny i Sanktuarium na Górze Wszystkich Świętych z wieżą widokową oraz wyjazd na kręgle do pobliskiego Centrum Sportu i Rekreacji "Nowar" w Nowej Rudzie.

Rynek Miasta Nowej Rudy W Rynku naszego miasta znajduję się Biuro Informacji Turystycznej - gdzie można zakupić pamiątki, a także uzyskać wszystkich informacji dotyczących zabytków, atrakcji, historii i ciekawostek na temat Nowej Rudy. www.wbp-nowaruda.eu

( w okresie letnim i zimowym) Współpracując z Ośrodkiem Jeździeckim

  oferujemy naukę jazdy konnej dla :
 • początkujących
 • zaawansowanych
 • profesjonalistów
 • doskonalenie skoków przez przeszkody
Treningi sportowe, wyjazdy w teren, treningi w hali wszystko to pod okiem profesjonalnych instruktorów

Gra zespołowa polegająca na trafieniu przeciwnika kulkami wypełnionymi farbą pozostawiając kolorowy ślad nazywany przez graczy splatem. Paintball, strzelanie z wiatrówki, ognisko (prowiant własny bądź za dodatkową odpłatnością na zamówienie), dojazd Istnieje możliwość organizacji wyjazdu na seanse filmowe w 3D

Park Miniatur Minieuroland to rozciągający się na powierzchni 20 tys. m² malowniczo położony obiekt, liczący obecnie ponad 30 miniatur (docelowo planowanych jest ponad 100 makiet), wzorowanych na słynnych budowlach z całego świata, a zwłaszcza Europy i Dolnego Śląska, w tym Kłodzka i okolic. Znajdują się tu najciekawsze przykłady architektury. Podziwianie ich w przyjaznej dla oka skali daje możliwość zobaczenia detali często niedostrzeganych w rzeczywistości.

Kultowe budowle z całego świata podziwiać można w otoczeniu ponad 500 wyszukanych i unikalnych gatunków drzew i krzewów, sprowadzonych z najlepszych szkółek roślin z Holandii i Belgii. Zapraszamy do parku zaprojektowanego z wielką dbałością o każdy element, do krainy piękna i harmonii, idealnego miejsca do wypoczynku i spędzenia czasu z całą rodziną.

Zapraszamy do relaksu na łonie natury na plaży w Gorzuchowie! Czysta woda, piaszczysta plaża, ogródek piwny, mała gastronomia, wypożyczalnia sprzętu wodnego, boisko do piłki plażowej, plac zabaw i przestronny parking, a wszystko to jedynie 7 kilometrów od Nowej Rudy.

W okresie zimowym oferujemy organizację kuligu połączonego z ogniskiem, wyjazdy na narty biegowe w malownicze trasy Gór Stołowych , naukę jazdy konnej, wyjazdy na narty do Rzeczki, Zieleńca, Lądka Zdroju i na Czarną Górę ( dla naszych klientów oferujemy zniżki na wyciągi narciarskie w Rzeczce i Lądku Zdroju)

Sport i rekreacja

sprawdź naszą ofertę

Zobacz więcej

ZOBACZ NAJNOWSZĄ OFERTĘ

Pobierz PDF

 

Cookies menadżer